علت قهوه ای شدن نوک برگ های چیست؟

موضوع اصلی : درباره گروه 31 / اردیبهشت / 1394    
ارسال کننده


ترجمه: سعید علیزاده

چرا اطراف برگ گل های رز من قهوه ای رنگ شده اند؟

و چگونه با این مشکل رفتار کنیم.

علت قهوه ای شدن نوک برگ های گل رز چیست؟ چرا؟ این سوالی است که اکثرا پرسیده می شود. دلیل قهوه ای شدن نوک برگها در گل رز می تواند به خاطر حمله قارچ ها٬ شرایط شدید گرمای محیط٬ حمله حشرات و یا شاید به دلایل نرمال در شاخ و برگهای گل رزی اتفاق بی افتد. بهتر است در این مقاله به نکاتی که اشاره کردیم تک به تک بپردازیم تا دلیل و علت قهوه ای شدن نوک برگهای گل رزتان را بیابیم و چگونگی مقابله با این مشکل را بیان کنیم.

 

۱-تهاجم قارچ ها و علت قهوه ای شدن نوک برگ های گل رز

معمولا حمله قارچ ها می توانند دلیل قهوه ای شدن نوک برگهای گل رز شوند ولی قهوه ای شدن نوک برگ های گل رز نمی تواند تنها نشانه وعلامت حمله قارچ ها باشد. اکثر حملات قارچ ها آثار خود را در اکثر نقاط برگ و یا برگها بجا می گذارند.

برای مثال;قارچ لکه سیاه٬ بر روی برگ ها لکه های سیاهی را به همراه زرد شدگی های بر جا خواهد گذاشت.

 آنتراکنوز٬ کپک کرک٬ زنگ و بعضی از ویروس های گل رز نیز منجر به پدیده قهوه ای شدن دور برگ ها و همچنین موجب دیگر اثرات منفی بر روی برگ های گل رز می شوند.

بهترین روش ها برای مقابله با این قارچ ها و بیماری ها این است که در مرحله اول پیدایش بیماری قهوه ای شدن اطراف برگ ها با این مشکل مقابله کنید. حفظ برنامه سم پاشی ماده دافع یا نابود کننده قارچ در مرحله پیدایش بیماری به حل مشکل با کمترین مقداری سم پاشی کمک خواهد کرد. من سم پاشی کردن شاخ و برگ گل های رز خودم را با پیدایش اول علایم ظهور این بیماری در فصل بهار شروع میکنم و با فواصل سه هفته ای در فصل های رشد این بیماری به این کار ادامه می دهم.

 

۲-وقتی که اطراف برگ رز به دلیل حرارت بیش از حد قهوه ای می شود.

در مواقع حرارت شدید هوا در باغچه های رز٬ گل های رز می توانند برای رساندن مقدار نیاز رطوبت با نوک برگهای خود داشته باشند٬ که بعضا به رساندن رطوبت به نوک گلبرگ ها نیز با مشکل روبرو می شوند٬‌ بنابراین به این علت نوک برگهای گل رز با سوختگی روبرو می شوند.

تنها کاری که برای مقابله با این کار می توانیم بکنیم این است که شاخ و برگهای گل رز را به خوبی آبیاری کنیم و مطمئن شویم که در روزهای گرم به خوبی هیدارته شوند. و همچنین می توانید با خرید سپری های موجود در مغازه ها با آب پاشی بر روی برگها٬ برگها را از رطوبت کافی و مناسب برخوردار کنید ولی برای محافظت برگ ها تنها این کار کافی نخواهد بود و باید آبیاری کافی را از یاد نبرید.

وقتی گل رزهای خود من با روزهای با گرمای شدید روبرو می شوند٬ من خود در اوایل عصر دوست دارم بیرون بروم و شاخ و برگ های گل ها را با شلنگ آبپاشی کنم. در اوایل عصر که دمای هوا رو به کاهش میگذارد٬ آبپاشی گل های رز و وجود قطرات آب روی برگ ها باعث بروز پدیده ذره بینی بر روی شاخ و برگ ها که در نهایت موجب سوختگی برگها می شود نخواهد شد.

 

۳-وجود حشرات یکی دیگر از دلایل قهوه ای شدن دوروبر برگ های گل رز می شود

همانطور که حمله قارچ ها بر روی شاخ و برگهای گل رز موجب این پدید می شود٬ حمله حشرات همچنین به ساختار برگ آسیب می رساند که به علائمی همچون قهوه ای شدن دور برگها و یا سیاهی دور برگها یکی از علائم این مشکل می باشند.

سمپاشی کردن شاخ و برگها گل با حشره کش های موثر در اوایل ظهور این علائم می تواند موثرتر باشد. در صورتی که اگر کنترل این حشرات و آفات را به تاخیر اندازید می تواند برایتان مشکل ساز شوند. برای کنترل این علائم هر هفته یکبار برای بررسی گل رز خود و دیگر گل و گیاهان خود وقت بذارید.

 

۴-قهوه ای شدن اطراف برگها دلیل طبیعی نیز می تواند داشته باشد.

اطراف بعضی از برگ های گل رز بعد از اینکه به بلوغ رسیده باشد احتمال دارد که به رنگ قهوه ای تیره مایل به قرمز تبدیل شود. پیدایش این تغییر در برگهای گل رز نه تنها مشکلی برای گل رز به وجود نمی آورد بلکه به زیبایی ظاهری آن نیز می افزاید.

تیره شدگی لبه های برگهای گل رز به صورت طبیعی حتی شاید خواسته باغبان باشد که گل های او چنین تیرگی را در لبه های برگهای گلهایش داشته باشد. در تجربه خود من٬ گل هایی که این ویژگی را دارند ظاهری بسیار زیبایی دارند که زیبایی باغچه را دوچندان می کنند.

حال که شما با علت های مختلفی که به تغییر رنگ در برگهای گل رز باعث می شوند آشنا شدید٬ می توانید با شناسایی این دلایل به سوال خود چرا اطراف برگهای گل رز من قهوه ای رنگ شده اند؟جواب و راه چاره خوبی داشته باشید.

منبع:

Gardeningknowhow

19508 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


 • پرنیان height=
  پرنیان | امتياز 0
  سلام
  یه گل رز سفید دارم که تو باغچه کاشتمش بعد از اینکه گلهاش پژمرده شد گلهاشو چیدم دوتا شاخه اصلی بزرگ داره
  شاخ و برگ اضافه نداره ولی دور تمام برگها قهوه‌ای شدن اما برگها محکم هستن و به شاخه چسبیدن یه مدت ساکن بود نه گل داد نه برگ اما چند روز پیش چندتا برگ جدید سبز کرد ولی امروز دیدم اونا هم دورشون قهوه ای شدن
  افتاب یک یا دوساعت روی گل می افته ابیاریش هم متعادله در کنارش دوتا رز مینیاتوری دارم که اونا هیچ مشکلی ندارن برگهاشون سالمن و مرتب هم داره برگ میده البته گل ندارن حالا نمیدونم با این رز سفید چکارکنم راهنماییم کنید ممنون میشم
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  سلام. ممنون از مطالب مفیدتون.
  سوالی داشتم.
  من گل رز رونده مینیاتوری (ساناز رونده) در بالکن دارم الان که اول خرداد هست بسیار گل داده و به نظر خیلی سرحال میاد ولی تعدادی از شاخه ها هیچ گلی ندادن و روی برگ ها ی همون شاخه ها لکه های قهوه ای وجود داره که هر چه لکه ها بیشتر هست برگ بیشتر لوله شده.
  چند لک قهوه ای هم روی ساقه به وجود آمده به نظر شما علت قارچ است؟
  اگر بله لطفاً بفرمایید چه نوع سمی باید خریداری بشه
 • عسل height=
  عسل | امتياز 0
  چرا برگ نوک ها سیاه میشود
 • admin height=
  admin | امتياز 0
  سلام
  خواهش میکنم.

  بله. ولی با این حال خیلی هم گیاه بادوامی است٬ فقط خورشید و اگه ازش نگیرین.
 • میهمان height=
  میهمان | امتياز 0
  سلام، ممنون از توضیحات خوبتون.
  این طور که پیدا است رز گیاه پر آفتی است!
  آیا این طور است؟
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: