درخت ماهون

موضوع اصلی : گیاهان در حال انقراض 6 / بهمن / 1393    
ارسال کنندهدرخت ماهون (نام علمی: 'Swietenia mahagoni') (به انگلیسی: West Indies Mahogany) نام یکی از گونه‌های گیاهان گلدار است. گیاه بومی جنوب فلوریدا، ایالات متحده آمریکا، باهاما، کوبا، جامائیکا و هیسپانیولا است.


درخت ماهون معمولا به عنوان چوب غرب هند شناخته می شود. قدیمی ترین شیئی که توسط درخت ماهون ساخته شده در جمهوری دومینیکن (سال 1514) به صورت صلیب است. که شاید این یکی از دلایل شناخته شدن درخت ماهون به عنوان گل ملی جمهوری دومینیکن می باشد.


از دیگر موارد استفاده از این درخت در ساخت و ساز می توان به کلیسای ساخته شده در سال ۱۵۴۰ در هند و کشتی های ساخته شده توسط استعمار گران اسپانیایی بین سالهای ۱۵۲۱ تا ۱۵۴۰ اشاره کرد. اولین استفاده عمده چوب ماهون در اسپانیا و انگلستان در قرن هجدهم برای ساخت کشتی بود که این چوب را در آن قرن به چوب ارشد شاغل در اروپا مطرح کرد. در سال ۱۹۱۷ پس از استفاده از چوب ساج و آهن و فولاد در صنعت کشتی سازی چوب ماهون در صنعت چوب به چوب مبلمان تبدیل شد، هرچند که جهت ساخت قایق های چوبی در دریا نوردی و در جنگ جهانی جهت قایقهای نجات ترجیح داده می شد.


استفاده از چوب ماهون در صنعت مبلمان به عصر طلایی مبلمان در بریتانیا منجر شد که امروزه نیز سازندگان مبلمان در انگلیس، فرانسه ، اسپانیا و ایتالیا از این چوب استفاده می کنند.


درقرن بیستم چوب ماهون در آمریکا جهت ساخت فضای داخلی اتومبیل ،سالن راه آهن، ساختمان های عمومی، هتل ها، خانه و وسایل دفتر،ابزار نجومی و نقشه برداری و دستگاه های حساس مانند فلس، میکروسکوپ، و میکرتم استفاده می شود. چوب ماهون یکی از بهترین چوب ها برای ساخت آلات موسیقی است که گاهی اوقات در بالای گیتار به عنوان پشت، کناره ها و گردن استفاده می شود، و در ماندولین های قدیمی تر نیز غیر معمول نیست.


در کشور ما نیز از این چوب نیمه سخت و نیمه مستحکم برای ساخت مبلمان گران قیمت استفاده می شود و در پایان می توان گفت چوب ماهون از جمله زیباترین چوب های جهان است.از دیگر موارد استفاده درخت ماهون می توان به دانه های درخت ماهون که برای درمان دیابت موثر است اشاره کرد:


متخصصان دريافتند دانه‌هاي درخت ماهون در درمان ديابت موثر است.
 دانه‌هاي درخت ماهون براي درمان ديابت در طب سنتي استفاده مي‌شود که غير سمي و مطمئن است.
دانشمندان در بخش فناوري مواد غذايي و مهندسي بيوشيمي در دانشگاه جاداوپور (Jadavpur)  اظهار كردند: شواهدي پيدا کرده‌اند که مي‌تواند در درمان ديابت موثر باشد. مردم محلي هم بر اين باورند عصاره خام از اين دانه‌ها در درمان ديابت موثر است.

 

درخت ماهون اکنون به عنوان گونه های در حال انقراض شناخته می شود.


منابع:
ویکی پدیا – صنعت چوب – ایسنا – آفتاب .

3743 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


  • mahmood height=
    mahmood | امتياز 0
    باسلام به نظر من بهتراست كه اين گونه گياهان رادررشتهاي دانشگاهي جهان گنجاند وبه عنوان كارعملي به وسيله دانشجويان گياهان نادررا بروز رساني كرد باتشكر
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: