امراض و آفات گلسرخ

موضوع اصلی : آفات گیاهی 25 / اردیبهشت / 1394    
ارسال کننده


امراض گلسرخ
الف ) لکه سیاه رز :
از نظر اهمیت ، این مرض بعد از سفیدک مهمترین بیماری محسوب می شود و خسارات زیادی دارد. در این مرض لکه های سیاه دایره ای شکل روی برگ دیده می شود که بوسیله هاله زرد رنگی احاطه شده است ، برگهای آلوده زرد رنگ شده و زودتر از موقع خزان می کند. فرقی که این خزان با خزان واقعی برگها دارد این است که در خزان حقیقی تمام برگچه ها یکدفعه با دمبرگ اصلی می ریزند ، در صورتیکه در خزان حاصله از این مرض برگچه ها تک تک از بوته جدا می شوند. لکه ها همیشه در سطح روئی برگ مشاهده می شود. فصل شروع بیماری متغیر است ، و شدت بیماری در اواسط تابستان و آخر آن تا رسیدن فصل یخبندان است. این بیماری در مناطق شمال ایران بشدت شیوع دارد. در اغلب نواحی بخصوص روی رزهائی که در گلخانه پیوند می شوند این مرض شیوع دارد . بهترین طریق مبارزه جمع آوری برگهای آلوده و هرس شاخه های آلوده و سوزاندن آنها است . مبارزه سمپاشی بوسیله سموم گوگردی نیز توصیه می شود.


ب ) بیماری ویروسی :

این بیماری خیلی خطرناک است و در روی برگهای رز ایجاد لکه های سبز روشن می نماید. بطوریکه برگ را ابلق نشان می دهد. اغلب برگهای آلوده ریز مانده و در یک محل مجتمع می شوند. این بیماری بوسیله پیوندک منتقل می شود ، بنابراین از واریته های آلوده نباید پیوندک گرفت.


ج ) سفیدک :
مرضی است قارچی که برگهای جوان ، شاخه ها و غنچه ها را آلوده می نماید . در برگهای جوان آلوده برجستگی شبیه به تاول پیدا می شود و در برگهای آلوده لکه های سفید مایل به خاکستری مشاهده می گردد. و همچنین در شاخه های جوان آلوده پیچیدگی ایجاد می گردد. موقعیکه بوته زیاد آلوده می شود و مرض پیشرفته است ، برگها و شاخه ها کاملاً می پیچند. غنچه گل در اثر این بیماری باز نمی شود. در آخر فصل برگها به رنگ خاکستری تیره درمی آیند و نقاط سیاهی که عبارت از ریسه های قارچ می باشد و با ذره بین می توان آنها را دید در روی کاسبرگ و دم گل مشاهده می گردد. و دراین نقاط سیاه حاوی اسپرهای قارچ بوده که در زمستان باقی مانده و در سال بعد مجدداً به نبات حمله می نمایند. اسپر قارچ بوسیله باد منتقل می شوند. برعکس باران زیاد رشد این قارچ را به تعویق می اندازد. حرارت بالاتر از 26 درجه سانتیگراد برای رشد این قارچ مناسب نیست . در مناطقی که بارندگی کم است و مواقعی که هوا خشک است همان رطوبت برگ جوان برای رشد قارچ کافی است. تاریخ ظهور اولین علائم بیماری که در شروع سمپاشی خیلی اهمیت دارد بسته به نقاط مختلف و سالهای مختلف فرق می کند ، بطوریکه در تهران یکماه زودتر از کرج ظاهر می گردد،‌مثلاً در کرج در سال 1343 در سرمای بهارة فروردین بوته ها بر این بیماری مبتلا شدند. حساسیت گونه های مختلف به بیماری متفاوت است ، مثلاً رزهای بالارونده نسبت به سفیدک حساس تر می باشند. انواعی از گلسرخ که دارای برگهای کلفت براق می باشند تا اندازه ای باین بیماری مقاومند.


طرز جلوگیری و مبارزه با سفیدک :
مبارزه شیمیائی : …….. موقعی انجام می شود که تازه علائم سفیدک مشاهده می گردد. اغلب باغداران در ایران آشنائی به اصول پیشگیری ندارند و وقتی متوجه بیماری می شوند که روی برگها و شاخه ها کاملاً سفید شده و گیاه بکلی آلوده گردیده است. مبارزه در این موقع قارچ موجود را از بین نمی برد. پس همانطوریک گفته شد به محض مشاهده اولین علامت در بوته باید شروع به سمپاشی نمود. معمولاً سمپاشی بصورت محلول معمول می باشد. سمپاشی باید بطوری انجام شود که برگهای رز که بخصوص در اوائل فصل رشد سطحشان از یک ورقه مومی پوشیده شده است خیس شود. ترکیبات گوگردی به شرطی که ایجاد سوختگی در برگها نکند مناسب است یعنی در موقعیکه حرارت هوا زیاد نباشد از این نوع گوگرد استفاده می نمایند ولی باید این ترکیبات با مویان مخلوط شود . بطوریکه در دانشکده کشاورزی کرج آزمایش شده است سم کاراتان به نسبت یک در هزار با مویان یک در هزار نتیجه رضایتبخش داده است ولی بشرطی که در اواسط اردیبهشت هر 20 روز یکمرتبه سمپاشی تکرار شود و تا شهریور خاتمه یابد. هر چه تعداد سمپاشی بیشتر باشد آلودگی کمتر خواهد شد.


مبارزه مکانیکی : چون قارچ زمستان را به روی شاخه ها بصورت های مختلف می گذارند، می توان با حذف شاخه ها و قسمت های آلوده از ظهور مرض در سال بعد تا حدی جلوگیری کرد ، بهترین موقع برای این کار پیش از آزاد شدن اسپرها است یعنی قبل از بیدارشدن جوانه ها و همچنین برگهای خشک شده را که روی زمین ریخته شده جمع آوری نموده و بسوزانند.


آفات گلسرخ
الف ) شپشک :
این حشره به شکل پولک های خیلی ریز و مدور به رنگ سفید مایل به خاکستری روی ساقه های گلسرخ دیده می شود و در نواحی شمالی ایران زیاد مشاهده می شود در تهران و اطراف آن شپشک دیگری مخصوص درختان میوه است که اغلب به گلسرخ نیز حمله می کند.

هر دو رقم شپشک با فرمول زیر دفع می شوند :

پاراتین 25% 10 گرم دفن پارافین 100 گرم مویان 20 گرم آب 10 لیتر ولی اخیراً دفع شپشک با گوزایتون دو در هزار نتیجه رضایتبخش داده است سمپاشی با گوزایتون در اردیبهشت انجام می شود.


ب ) شته :
شته گلسرخ حشره ای است کوچک به رنگ سبز روشن و گاهی قهوه ای روشن که در قسمتهای نرم جوانه ها ، سطح زیربرگها ، نوک ساقه و روی ساقه های نرم گل دهنده و روی غنچه ها دیده می شود . این آفت بدلیل قدرت تولید مثل زیادی که دارد در زمان کوتاهی می تواند تمام بوته های گلسرخ را آلوده نماید ، زیرا در اوایل بهار که هوا مساعد بشود، حشره موسس از تخم خارج شده و بطریق زنده زائی تولید مثل می نمایند و این نوزادان حشرات ماده می باشند که خودبخود بدون حشره نر تولید مثل می کنند و در مدت زمان کوتاهی از یک حشره در چند نسل هزاران شته بوجود می آید . در ضمن در اواخر فصل بهار و تمام تابستان حشرات بالداری ظاهر می شوند که می توانند پرواز کرده آلودگی را انتشار دهند. این جانوران بالدار جفتگیری می نمایند و حشره زمستان را بصورت تخم می گذراند و بهار در سال بعد حشره از تخم خارج می شود.

طریق مبارزه :

هر چند عوامل طبیعی از قبیل باد و باران و حرارت پائین و کفشدوزک و غیره تا حدودی از شدت آفت جلوگیری می نماید ولی چون طغیان آفت زیاد است و موجب خسارت می گردد باید وسائل شیمیائی با شته مبارزه نمود. شته را با فرمول شیمیایی زیر دفع می نمایند. پاراتین Paration 25% 75 گرم آب 100 لیتر مویان 100 لیتر درصورتیکه بخواهند از نیکوتین استفاده کنند : سولفات دونیکوتین 45% 250 گرم مویان 100 “ آب 100 “‌ سم مؤثر برای شته متاسیستوکس می باشد که از محلول یک درهزار آن استفاده می شود.

 

منبع: بازار بزرگ کشاورزی ایران

4201 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: