بازگشت مجدد ماموت‌ها به حیات امکانپذیر می‌شود؟

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 1 / آذر / 1393    
ارسال کننده


 

دانشمندان از امکان کلون‌سازی و بازگشت به حیات ماموت‌ها با کمک بقایایی سالم و نسبتا دست نخورده ماموت کشف شده در سیبری خبر می‌دهند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، در مه 2013 بقایای ماموتی با نام مستعار Buttercup در مناطق یخ‌زده سیبری کشف شد؛ بخش زیادی از بدن این ماموت ماده شامل سه‌ پا، سر، خرطوم کاملا سالم و دست نخورده باقی مانده است.

کشف این ماموت که 40 هزار سال قبل در زمین سکونت داشته، امید محققان به کلون‌سازی این حیوان منقرض شده در عصر یخبندان را افزایش داده است.

در حال حاضر محققان کره جنوبی و آمریکا در حال تجزیه و تحلیل بافت‌های گرفته شده از این ماموت و تلاش برای کلون‌سازی حیوان هستند.

«اینسونگ هوانگ» متخصص ژنتیک و از اعضای تیم بررسی کلون‌سازی ماموت در کره جنوبی تأکید کرد: بازگرداندن ماموت‌های منقرض شده به حیات از طریق کلون‌سازی یا مهندسی ژنتیک، فرآیند بسیار پیچیده و طولانی است.

تجزیه و تحلیل ژنوم ماموت Buttercup در حال پیگیری است و انتظار می‌رود که نتایج آن در آینده نزدیک منتشر شود.

دکتر «توری هریج» متخصص زیست‌شناسی ماموت‌ها در موزه تاریخ طبیعی نیز عنوان کرد که سالم ماندن بافت بدن این ماموت در میان برف و یخ سیبری، شرایط کلون‌سازی را تسهیل کرده است و کلون‌سازی نیاز به انجام آزمایش بر روی فیل‌های آسیایی دارد.

نتایج کالبدشکافی، جزئیات دقیقی از زندگی و نحوه مرگ ماموت Buttercup ارائه کرده و نشان می‌دهد که این ماموت ماده در اندازه یک فیل، احتمالا در سن 50 سالگی جان خود را از دست داده بود.

منبع: ایسنا

1510 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: