شهرهای دوستدار محیط‌ زیست

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 8 / آبان / 1393    
ارسال کننده
بدون تردید احداث هر ساختمان جدیدی با پیامدهای زیست ‌محیطی متعددی همراه است که ناگزیر قدم به زندگی روزمره ساکنان این کره خاکی می‌گذارد و می‌تواند آینده زمین را به نوعی تحت تاثیر خود قرار دهد.
 

در سال های اخیر از شهرهای جدیدی تحت عنوان شهرهای دوستدار محیط زیست یا Eco City صحبت شده است. به گزارش سرویس ابتکاراتmsn ، شهر Binhai از جدیدترین شهرهای دوستدار محیط زیست است که در منطقه ای در نزدیکی شهر تیانجین در شمال چین ساخته خواهد شد. چین ازجمله کشورهایی است که همواره در تلاش بوده بین رشد اقتصادی و تجاری عظیمی که تجربه می کند، از یک سو و بحران آلودگی هوا و تراکم جمعیت در این کشور از سوی دیگر تعادل برقرار کند. به همین دلیل کارشناسان و مسئولان این کشور احداث مجموعه ای از ساختمان های به اصطلاح خودکفا را که می توانند بدون داشتن هرگونه عوارض جانبی نیازهایشان را برطرف کنند به عنوان یک راهکار مناسب برای مقابله با پیامدهای زیست محیطی ناشی از افزایش جمعیت مورد توجه قرار داده اند. طرح مفهومی این شهر دوستدار محیط زیست رتبه نخست رقابتی را که کشورهای چین و سنگاپور به طور مشترک برگزار کردند، از آن خود ساخته است.

خودروها زیر پوست شهر

در شهر دوستدار محیط زیست Binhai پنج ساختمان در منطقه وسیعی در سطح زمین ساخته خواهد شد. به این ترتیب می توان مسیر عبور و مرور خودروها و سیستم های حمل و نقل و زیرساخت های شهری را به زیرزمین منتقل کرد تا در سطح شهرها اثری از خودروها وجود نداشته باشد. ساکنان این شهر می توانند بدون وجود مانعی در گوشه و کنار این شهر پیاده روی کنند. برنامه هایی که با عنوان برنامه های سازگار با محیط زیست به اجرا درمی آید، می تواند دربردارنده اطلاعات مهمی درباره چگونگی استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی در توسعه شهرهای جدید باشد و به توجه هرچه بیشتر به محیط زیست و طبیعت منجر شود. شمال چین در سال های اخیر با رشد جمعیتی قابل توجهی مواجه بوده است و مقامات و مسئولان این کشور علاقه مند هستند به روشی کارآمد توسعه شهرها در شمال چین را مدیریت کنند.

انرژی از نوع تجدید پذیر

در طراحی شهرهای دوستدار محیط زیست فضاهای سبز، حفظ مناظر و زیبایی های طبیعی به عنوان یک مولفه اصلی مطرح است. نقشه هریک از این ساختمان ها براساس بهره گیری از آخرین فناوری ها در زمینه انرژی های تجدیدپذیر طراحی شده است که این اطمینان را می دهد احداث این ساختمان ها کوچک ترین پیامد منفی را برای محیط اطراف به همراه نخواهد داشت. در این شهرها مصرف انرژی تا حد امکان به حداقل رسانده شده و انرژی مورد نیاز ساختمان ها از منابع خورشیدی و زمین گرمایی تامین می شود. ایده اولیه احداث شهرهای دوستدار محیط زیست نخستین بار هفت سال پیش مطرح شد؛ یعنی زمانی که کشورهای چین و سنگاپور تصمیم گرفتند با همفکری و با هدف دستیابی به مدلی برای توسعه پایدار طرح جدیدی را پیاده سازی کنند.

ادامه مطلب.....

1541 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: