۵ شهر پاک و سبز سازگار با محیط زیست در جهان

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 12 / آبان / 1393    
ارسال کننده


ترجمه: سعید علیزاده

۱- ریکیاویک٬‌ ایسلند

پایتخت ایسلند صد در صد انرژی لازم خود را برای گرمایش والکتریسیته شهر از منابع انرژی های تجدیدپذیر بدست می آورد٬ اتوبوس های هیدروژنی موجود در این شهر سیستم حمل و نقل عمومی را در شهر انجام می دهند. هدف و تلاش شمالی ترین پایتخت جهان٬ ریکیاویکدر این است که پاک ترین شهر اروپا شده و تا سال ۲۰۵۰ عاری از سوخت های فسیلی شود.

 

۲- پورتلند٬‌ اورگن

پورتلند بزرگترین شهر ایالت اورگن در ایالات متحده دارای ۹۲ هزار هکتار فضای سبز می باشد که یکی از اهداف این شهر کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن می باشد که در این امر هم موفق بوده است٬‌ در حال حاضر شهر پورتلند با افزایش ابتکارات ساختمان های سبز و افزایش حمل و نقل عمومی و تشویق مردم به دوچرخه سواری با ایجاد خطوط ویژه تردد دوچرخه در تلاش دارد تا سیستم حمل و نقل محیط زیستی را در این شهر تقویت کند.

 

۳- کوریتیبا٬ برزیل

در حدود ۷۵٪ مردم کوریتیبا از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کنند٬ و شهر دارای مقدار زیاد فضای سبز می باشد. پارک های این شهر به کوتاه کردن چمن هایشان توسط چرای گوسفندان معروف اند.

 

۴- مالمو٬‌ سوئد

دیگر شهر پاک و سبز جهان شهر مالمو می باشد که دارای سومین بزرگترین مزرعه تولید انرژی توسط انرژی باد می باشد٬ مسیرهای دوچرخه سواری بزرگ٬‌ و دیگر ابتکارات شهری دوستدار محیط زیست برای توسعه شهری همواره دارا بوده است.

 

۵- ونکوور٬ کانادا

این شهر شلوغ در استان بریتیش کلمبیا ۹۰٪ انرژی های مورد نیاز شهر را از طریق انرژی های تجدیدپذیر تهیه می کند. ونکوور در صدر نمودار برای استفاده از انرژی های برق آبی قرار دارد. با ۲۰۰ پارک و برنامه ۱۰۰ ساله برای رسیدن به محیط زیست پایدار می باشد. ونکوور خیلی از دوستداران محیط زیستی را از سرتاسر جهان در خود جمع کرده است.

2086 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


  • mohammadreza-rezazadeh height=
    mohammadreza-rezazadeh | امتياز 1
    واقعا فوق العاده است.
    به امید روزی که ما هم بتونیم یه شهر پاک و سرسبز و عاری از هر نوع آلودگی داشته باشیم.
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: