انواع برچسب های: ردپای کربن٬ شیر ارگانیک٬ تجارت منصفانه٬ دلفین امن٬ و AIDCP

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 3 / آذر / 1393    
ارسال کننده


ترجمه

 

ردپای کربن

برچسب های ردپای کربن، که نشان دهنده اثرات زیست محیطی یک محصول هست، بی سر و صدا در جهان در حال گسترش است. مصرف کنندگان ممکن است که متوجه آنها نشده اند، اما بسیاری از یان برچسب ها در پشت صحنه در حال گسترش هستند.

آیا شما به برچسب های ردپای کربن در هنگام خرید کالا نگاه می کنید؟ اگر شما این کار را انجام میدهید شما در بین یک اقلیت کوچک هستید که این کار را انجام می دهند. عمل اضافه کردن برچسب به مواد غذایی و سایر محصولات٬ نشان دهنده مقدار (گرم)ی از تولید گازهای گلخانه ای دی اکسید کربن مرتبط با تولید و ساخت و حمل و نقل این محصول است. اولین برچسب در جهان در سال 2007 هنگامی آغاز شد که به تعداد انگشت شماری در محصولات فروخته شده در بریتانیا به کار گرفته شد.

ایده این بود که برچسب های ردپای کربن به خریداران اجازه شناسایی محصولات با کمترین میزان کربن را بدهد.

مانند دیگر برچسب ها که تا این زمان مورد استفاده قرار گرفته اند٬ مانند برچسب تن ماهی دلفین پسند٬ برچسب شیر ارگانیک یا برچسب تجارت منصفانه را می توان نام برد.

این کار تولید کنندگان را به رقابت برای پایین آوردن مقدار دی اکسید کربن خود وا داشته است٬ به خاطر اینکه مصرف کنندگان می تواند با مقایسه محصولات مشابه به خرید محصولی که پایین ترین دی اکسید کربن تولید شده را دارد اقدام ورزند٬ به عنوان مثال٬ محصولات محلی ساخته شده به مراتب دارای برچسب ردپای کربن پایین تری نسبت به محصول مشابه وارد شده می باشند.

  

 

برچسب های ردپای کربن هنوز به طور گسترده ای نیاز به شناسایی و تشخیص توسط مصرف کنندگان٬ مانند دیگر برچسب های مشابه زیست محیطی دارد.
 یک بررسی در سال 2010 توسط انجام شده؟ بر روی یک گروه مصرف کننده انگلیسی٬ متوجه شدند که تنها یک پنجم از خریداران برچسب رد پای کربن را می شناسند٬ 
در مقایسه با نرخ به رسمیت شناختن برچسب "تجارت منصفانه قهوه" که ۸۴ درصد از مصرف کنندگان آن را می شناسند
 و ۵۴ درصد از مصرف کنندگان با برچسب "شیر ارگانیک" آشنا بودند.

این قابل درک است٬ زیرا برچسب ردپای کربن از آخرین تکنولوژی هاست ولی برچسب-ارگانیک-به دهه ۱۹۷۰ و برچسب تجارت منصفانه به دهه ۱۹۸۰ بر می گردد. و راه بسیار زیادی برای پیش بردن این کار هست.

بر روی یک محصول برچسب ردپای کربن را اضافه کردن یک فرایند پیچیده و پر هزینه می باشد. که شامل ردیابی مواد تشکیل دهنده آن ٬ زنجیره تامین و فرایند های تولید خود محصول و مقدار گازهای گلخانه ای تولید شده در این زنجیره مرتبط است. به گفته – ۳ام- یک غول تولید کنند محصولات که بیش از ۵۵۰۰۰ نوع محصول مختلف تولید میکند٬ این فرایند برچسب ردپای کربن می تواند برای هر واحد محصول  ۳۰۰۰۰ دلار هزینه بر دارد. و مسئله مغشوش کنند آنکه در کشورهای مختلف استاندارد های مختلفی برای ردپای کربن و برچسب زنی آن پدید امده که این مانع بزرگی برای مقایسه قرار دادن محصولات با خواندن برچسب ردپای کربن بر روی آنها با یکدیگر را فراهم آورده است.

 

برچسب شیر ارگانیک

به طور کلی،دام مورد استفاده برای تولید شیر ارگانیک باید با استفاده از روشهای کشاورزی ارگانیک شیر تولید کرده باشد٬ تا شیر فروخته شد صلاحیت برچسب ارگانیک را در بازار فروش دریافت کند.

به طور کلی،این قوانین مستلزم آن است که به دام اجازه چرانیدن در مرتع داده می شود٬ و از غذاهای ارگانیک تغذیه شود و تغذیه حیوان همراه با داروها و هورمون ها افزایش شیر نباشد.

 

تجارت منصفانه

تجارت منصفانه یک اجتماعی سازمان‌یافته و رویکرد بازار محور است که هدف آن کمک به تولیدکنندگان جهان سوم است تا شرایط داد وستد بهتر، عادلانه‌تر فراهم کند و پایداری (sustainability) را توسعه دهد.

به طور خلاصه بر روی کالاها برچسب تجارت منصفانه می‌خورد و این برای خریدار به این معناست که تولیدکنندگان محصول مورد نظر تحت استثمار قرار نگرفته‌اند.[۱]

این جنبش‌ها در پی فرایندهای جهانی سازی اقتصاد به‌وجود آمدند که طی آن سرمایه‌داران کشورهای توسعه‌ یافته با انتقال سرمایه‌ی خود به کشورهای جهان سوم و استثمار کارگران آن کشورها، شرایط حقوق کارگران در کشور خود را دور می‌زنند، و به‌این طریق می‌توانند محصولات ارزان‌تر تولید کنند. در حالی‌که تولید کنندگانی که به این‌کار دست نمی‌زنند، دیگر نمی‌توانند با استثمار کنندگان رقابت کنند.

در این میان تجارت منصفانه قهوه نیز مشهور است.

 

 

برچسب دلفین-امن 

یا تن ماهی دلفین پسند برای اولین بار از ایالات متحده سرچشمه گرفته است. برچسب از زمان معرفی شدن خود به طور فزاینده ای بحث برانگیز تبدیل شد٬ به خصوص میان گروه های پایداری محیط زیست٬ این برچسب بر حسب سیاست های و قوانین منطبق با ماهیگیری برای به حداقل رساندن مرگ و میر دلفین ها ناشی از ماهیگیری برای مقاصد تولید تن ماهی طراحی شد. برخی برچسب های الزامات سخت گیرانه تری نسبت به دیگران تحمیل می کنند.

 

با توجه بهاتحادیه مصرف کنندگان آمریکا، وجود این برچسب های ارائه هیچ تضمینی ندارد که دلفین ها در طول فرایند ماهیگیری صدمه نبینند چرا که تایید نه جهانی است و نه مستقل است.

با این حال، قایق های ماهیگیری تن ماهی تحت هر یک از استانداردهای مختلف برچسب گذاری ایالات متحده در معرض تعجب بازرسی و مشاهده ات قرار گرفته اند.

در سال ۲۰۰۸ سازمان صلح سبز با گزارشی مبنی بر این که این برچسب های دلفین امن ممکن است که مصرف کنندگان را بر این باور دارد که تن ماهی تولید شده سازگار با محیط زیست است. هرچند٬ این برچسب دلفین امن تنها نشان دهند این است که این محصول حاوی آسیب نرساندن به دلفین می باشد و نه دیگر گونه ها٬ و هیچ ارتباطی با تاثیرات زیست محیطی صید و شکار ندارد.

در ماه مهسال 2012، سازمان تجارت جهانی، حکم داد که برچسب دلفین امن، در ایالات متحده استفاده می شود٬ و تمرکز این برچسب برای روش های ایمن ماهیگیری خیلی محدود می باشد٬ و مربوط به قسمت شرق استوایی اقیانوس آرام می باشد و مربوط به مرگ و میر دلفین ها در دیگر نقاط جهان نمی باشد.

  

برجسب بالایی دیگر استفاده نمی شود.

 

در می سال ۲۰۱۳ کمپین تن ماهی محیط زیست سالم (Eco-Safe Tuna) راه اندازی شد که به پایان رسمی برچسب دلفین امن در ایالات متحده انجامید. این گروه از فعالان مردمی حامی تصویب برنامه بین المللی حفاظت دلفینAIDCP برچسب AIDCP را در محل وزارت فعلی بازرگانی ایالات متحده به ثبت رساندند. این برچسب در حال حاضر در کشورهای بلیز،کلمبیا، کاستاریکا ، اکوادور، السالوادور، اتحادیه اروپا، گواتمالا، هندوراس، مکزیک، نیکاراگوئه، پاناما، پرو، ایالات متحده آمریکا، ونزوئلا استفاده می شود.

 

 

 

در پایان، همیشه به یاد داشته باشید، "اشیاء در آینه٬ دورتر از آنچه به ما نزدیک تر هستند دیده می شود."

2830 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


  • میهمان height=
    میهمان | امتياز 0
    بسيار عالي ما نياز به اگاهي هاي زيست محيطي داريم. امروز بيشتر از ديروز
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: