ارتباط بین افزایش جمعیت و کاهش تنوع زیستی

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 13 / تیر / 1393    
ارسال کننده


ترجمه: سعید علیزاده

حدودا ۲۰۰۰۰۰ سال برای رسیدن به یک جامعه جهانی یک میلیاردی زمان کشیده است. اما، در دویستسال این رقم ۷ برابر شده است. در واقع، در طول ۴۰ سال گذشت ۱ میلیارد نفر هر ده سال به جمعیت جهان اضافی شده است.و سازمان ملل متحد پیش بینی می کند۴ میلیارد به جمعیت حال حاضر که با توجه به جمعیت حال حاضر به۱۱ میلیارد نفر تا پایان قرن برسد. با وجود این چندین دانشمند، سیاستگذار، و یا حتی طرفداران محیط زیست به این اتفاق رسیدند که رشد باور نکردنی جمعیت به بدتر شدن تغییرات آب و هوایی٬ از دست دادن تنوع زیستی٬ کمبود منابع٬ و در کل بحران جهانی محیط زیست منجر خواهد شد.

به گفته جفری مک کی از دانشگاه ایالتی اوهایو به mongabay.com: ما در حال حاضر به یک نقطه ی ازجمعیت رسیدیم که غیر قابل تحمل است. به عبارت دیگر، ما در حال حاضر فراتر از نقطه مفهوم بیولوژیکی 'ظرفیت قابل تحمل'هستیم. میلیون ها نفر از مردم روز خود را در گرسنگی به سر می برند، و تعداد قابل توجهی حتی دسترسی به آب آشامیدنی سالم ندارند.جهان ۱۱میلیارد نفری جهانی قابل تاسف خواهد بود برای انسان ها و همچنین دیگر گونه ها.

مک کیاخیرا رابطه بین جمعیت انسانی و کاهش تنوع زیستی را مورد مطالعه قرار داد که به پیدا کردن یک ارتباط مستقیم بین میزان رشد جمعیت و تعداد گونه های در معرض خطر در کشور دست یافت.
در همین حالمحقق دیگر، جغرافی کاملیا مورا با دانشگاه هاوایی، اخیرا در مقاله ای در بوم شناسی و جامعه٬ استدلال کرده که افزایش جمعیت به تشدید گرمایش جهانی، بحران تنوع زیستی، و همچنین ایجاد مشکلات اقتصادی و اجتماعی در مقیاس بزرگ می انجامد.
مارا به  mongabay.com  گفت: این یک ریاضی ساده است٬ ما در جهانی با کمبود منابع و فضا کافی زندگی می کنیم. هرچه زیادتر از این فضا و منابع استفاده میکنیم٬‌ دیگر گونه های کمتر به این منابع و فضا دست پیدا می کنند. تقریبا ۲۰۰۰۰ گونه  به دلیل از دست دادن زیستگاه خود در حال حاضر رو به انقراض می باشند.

1976 بازدید
نظرات بازديد كنندگان:


  • Shiva height=
    Shiva | امتياز 0
    تشکر از اطلاعاتی که دادین. عکس هم خیلی ...
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: