دانمارک رکورد جهانی نیروگاه های بادی را شکست

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 21 / دی / 1393    
ارسال کننده


ترجمه: سعید علیزاده

کشور دانمارک مدت زمان زیادی است که یکی از رهبران تولید انرژی بادی در جهان می باشد. دانمارک دارای جمعیتی ۵.۶ میلیون نفری می باشد که هدف تولید انرژی پاک تا سقف ۵۰٪ را تا سال ۲۰۲۰ را دارد٬ که هدفی بزرگتر را نیز برنامه ریزی کرده است که کشور دانمارک را در سال ۲۰۵۰ به کشور عاری از سوخت فسیلی تبدیل خواهد کرد.


کشور دانمارک در سال ۲۰۱۳ تنها ۳۳.۲ درصد انرژی مورد نیاز برای مصرف برق خود را از انرژی بادی تولید می کرد که نسبت به یک دهه قبل افزایش تقریبا دوبرابری را داشته است.(۱۸.۸ درصد). این نتایج تبدیل کننده کشور دانمارک به یکی از قطب های تولید انرژی بادی می باشد. صنعت بادی دانمارک ادعای دارا بودن ۹۰درصد توربین های بادی دریایی جهان را به خود اختصاص می دهد.


سیاست انرژی بادی دانمارک به سالهای ۱۹۷۰ بر میگرد٬ زمانی که شوک قیمت نفتی به خاطر بحران خاورمیانه به بازار نفت جهان وارد شده بود٬ باعث شد که ملت ها بدنبال منابع جدید برای تولید انرژی بوده و سرمایه گذاری کنند. در اوایل انرژی هسته ای با ۱۶ مکان مشخص شده در کشور برای ساخت نیروگاه انتخاب ارجع بود. اما کمپین های اعتراضی علیه نیروگاه های هسته ای در کشور برپا شد٬ که در نهایت به رد این برنامه توسط پارلمان کشور دانمارک در اواسط ۱۹۸۰ انجامید٬ حتی خیلی قبل تر از فاجعه چرنوبیل خیلی از کشورهای به منع کردن اهداف احداث نیروگاه های هسته ای دستور داده بودند. در این زمان تولد نیروگاه های بادی شروع به شکل گرفتن گرفت که سرانجام به تولد غول های انرژی بادی همچون ویستا و دونگ انجامید.


در حال حاضر ۵۲۰۰ توربین بادی در حال تولید انرژی هستند که ۲۵ درصد آنها توربین های بادی دریایی می باشند. دولت دانمارک در حال حمایت قدرتمند از تولید نیروگاه های بادی هست که سالانه سرمایه گذاری ۱۳۵ میلیون یوروی برای تحقیقات انرژی بادی و توسعه فن آوری های بادی اختصاص می دهد. در همین حال زغال سنگ که مدت زمان زیادی به عنوان ستون فقرات زیر ساخت های تولید انرژی دانمارک بشمار می رفت٬‌ رفته رفته در حال کنار زده شدن است. دانمارک پیش بینی می کند که کمتر از ۳۰ درصد از انرژی های تولیدی خود را تا سال ۲۰۲۰ از طریق زغال سنگ بدست بیاورد.

منبع:

ترجمه شده از enn.com

1852 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: