کوددهی مراتع تهدیدی جدی برای مراتع در سرتاسر جهان

موضوع اصلی : خبرهای زیست محیطی جهان 3 / مرداد / 1393    
ارسال کننده


ترجمه: سعید علیزاده

با توجه به مقاله ای که اخیرا در مجله  Natureبه چاپ رسید٬ مراتع جهان به دلیل کود دهی در حال بی ثبات شدن هستند. در یک مطالعه بر روی ۴۱ جوامع مرتع در پنج قاره٬ محققان دریافتند که حضور کود باعث تضعیف تنوع گونه ای مراتع می شود.


  
محققان مراتع در سراسر جهان در کشورهای، از جمله چین، ایالات متحده آمریکا، سوئیس، تانزانیا و آلمان، طبق بررسی های انجام داده خودکشف کردند که جوامع علفزار که توسط انسان دخالتی در آنها انجام نشده است شامل تنوع گونه ی زیادی هستند.

این علفزارها و مراتع همچنین دارای گونه های بیشتر با فنولوژی های بیشتر و تداوم زمانی بیشتر می باشند٬‌ این به معنای آن هست که گونه های مختلف در زمان های مختلفی رشد می کند بنابراین علفزارها و مراتع تولید بیشتری در طول زمان مداوم می کنند که به تولید زیست توده پایدار بیشتر می انجامد.

مراتع، مانند این یکی در ایالت نبراسکا که در همه قاره ها به جز قطب جنوب یافت می شود. آنها دارای بیوماس زیرزمینی قابل توجه و توانایی ذخیره سازی کربن می باشند٬ و نیز خانه انبوهی از گونه های منحصر به فرد و ارائه خدمات اکوسیستم با ارزش است.
با این وجود، پژوهشگران دریافته اند قرار گرفتن در معرض کود غیرهمزمانی گونه ها را کاهش داده و به تولید کمتر در طول زمان منجر می شود. Yann Hautierگفت: مراتع به دلیل فراهم آوردن خدمات اکوسیستم از اهمیت جهانی ویژه ای برخوردارند.

او همچین اضافه کرد: نه تنها مراتع بسیار زیبا هستند٬ آنها همچنین برای دام های محلی غذا فراهم می کنند٬‌ حفظ چرخه تغذیه٬ ذخیره سازی کربن و آب٬ تصفیه آب و خاک٬ تنظیم هوا و اقلیم٬ حفاظت در برابر بلایای طبیعی مانند رانش زمین و ارئه گرده افشانی مفید می باشند.

1668 بازدید
نظري براي اين مطلب وجود ندارد، شما اولين نفر باشيد!
ارسال نظر

نام:
ایمیل:
متن:
كد امنيتي:
درج کد امنیتی: